از کارگاه “استارتاپ ناب اینترنت اشیاء” چه خبر؟

اخبار,ویدئو

مشکل اکثر ما بچه های فنی اینه که یه راست میریم سراغ راه حل (Solution) بدون اینکه بدونیم آیا محصولی که میخوایم بسازیم کسی حاضره بابتش پول بده یا نه؟

اولین نکته ای که ناصر غانم زاده قبل از ساخت محصول روی آن تکیه داشت، “تله راه حل” است که اغلب مهندسین گرفتار آن می شوند (تبعات این موضوع در زمینه محصولات سخت افزاری به مراتب بیشتر است).

اریک ریز مبدع متد استارتاپ ناب و مشاور نوآوری شرکت جنرال الکتریک نیز توصیه ویژه ای به استارتاپ های سخت افزاری در این زمینه کرده است. وی در صفحه روی جلد کتاب استارتاپ سخت افزاری عبارت زیر را نگاشته است:

قبل از آنکه آردوینو خود را بیرون بکشی این کتاب را بخوان”

بخش اول این کارگاه به مرور متد استارتاپ ناب (Lean Startup) اختصاص داشت که در این بین روی انوع روش های ساخت MVP نیز تمرکز ویژه ای بود. وقتی بحث به MVP کشید استاد یکی از نمونه های تجربی مرتبط را مثال زد تحت عنوان فایندیما (گجت هوشمند برای پیش گیری از گم شدن اشیاء و یافتن گم شده ها) که تیم استارتاپی سازنده آن در مرحله تولید محصول آن هستند. اتفاقا امیر احسانی جم، از تیم جرمینال (سازنده فایندیما) که از قبل دعوت شده بود تا در جمع دوستان باشند، بحث استاد را تکمیل کرد و به شرح تجارب تیم خود راجع به نحوه ساخت MVP (کمینه محصول پذیرفتنی) محصول استارتاپ خود پرداخت. در ادامه صحبت امیر، چالش جمعی به سمت مباحث فنی این محصول کشیده شد که در این لحظه استاد مداخله درستی نمود و بحث را قطع کرد و اجازه انحراف موضوع از مباحث کسب و کاری به مباحث فنی را نداد.

توجه به ابعاد MVP یکی از محورهای اصلی هدف گذاری شده برای مسابقات IOT CUP است و اساس برنامه ریزی چنین کارگاهی نیز در این است که خروجیهای تیمهای شرکت کننده در IOT CUP پیش از آنکه یک قطعه سخت افزاری فنی خوب باشد، یک محصول جذاب از نگاه مشتری و بازار باشد. در این راستا شاخصهای داوری IOT CUP به گونه ای طراحی شده اند که این اهداف را پوشش دهند.

عکسهای این رویداد را در صفحه اینستاگرام ما دنبال کنید.

. کارگاه اول از سری رویدادهای مقدماتی مسابقه “آیوتی کاپ” برگزار شد. این کارگاه با عنوان “استارتاپ ناب اینترنت اشیاء” با تمرکز بر “متد نوپای ناب و طراحی ام وی پی” با مربی گری جناب آقای ناصر غانم زاده و به همت شبکه استارتاپ آیوتی برگزار شد. این رویداد روز پنجشنبه مورخ ۲۳ اردیبهشت ۹۵ به مدت ۵ ساعت با هدف آمادگی تیمها برای شرکت در مسابقات آیوتی کاپ اجرا شد. شرکت موننکو بعنوان حامی محل برگزاری رویداد را در اختیار گذاشته بود. کلیپهای این کارگاه را در کانال آپارات و یا وبسایت ما دنبال کنید www.iotblog.ir www.iotcup.ir . #leanstartup #hardwarestartup #hardwaremvp #mvp . #startupiot #iotcup

A photo posted by Startup IoT (@startupiot) on


در بخش دوم کارگاه شرکت کنندگان تیم سازی کردند و مبتنی بر متد استارتاپ ناب محصول و کسب و کار خود را روی “بوم ناب” توسعه دادند. در بین ۱۰ تیم (۵ نفره) کارگاه ایده های متنوعی برای محصول و کسب و کار طراحی شد که از بین آنها یک تیم بعنوان نمونه کار خود را ارائه کرد و در نهایت کارگاه اول کار خود را در ساعت ۲۰ پس از ۵ ساعت آموزش و کار تیمی به پایان رساند.

در ادامه بخوانید:  گزارش تصویری هکاتون AT & T

برای دریافت اسلاید کارگاه به این لینک مراجعه کنید. همچنین فایل چارچوب بوم ناب را از لینک زیر دریافت کنید.

دانلود “بوم ناب” LeanCanvasPersian.pdf – Downloaded 121 times – 61 KB

شرکت موننکو  بعنوان حامی، محل برگزاری کارگاه اول را در اختیار شبکه استارتاپ IoT قرار داد.

کارگاه دوم از سری رویدادهای مقدماتی IOT CUP به مباحث فنی اختصاص دارد و با این فرض که افراد علاقه مند جوانب کسب و کاری لازم (برای ساخت MVP) را فرا گرفته اند، به سراغ ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری ساخت محصول IoT خواهیم رفت تا علاقمندان به شرکت در IOT CUP آمادگی بیشتری برای رقابت با یکدیگر به دست آورند.

پاسخ دهید