جذب سرمایه ۱۲ میلیون دلاری توسط لایم‌بایک

استارتاپ,ویدئو

استارتاپ لایم بایک در زمینه خدمات دوچرخه اشتراکی فعالیت می‌کند. تیم ۶ نفره این استارتاپ دوچرخه‌هایی را به سیستم ردیابی آنلاین مجهز کرده‌اند که به کمک اپ موبایل می‌توان نزدیکترین دوچرخه را یافته و پس از آزاد کردن قفل آن توسط گوشی از آن استفاده کرد.

کاربر با رسیدن به مقصد مورد نظر خود می‌تواند دوچرخه را در همان محل قفل کرده و آن را رها کند. همزمان با قفل کردن دوچرخه، مبلغ اجاره دوچرخه از حساب کاربری وی کسر می‌شود!

تابی سان و براد بائو از بنیانگذاران لایم بایک هستند. این استارتاپ اینترنت اشیاء از مارس ۲۰۱۷ شروع به کار کرده و توانسته در ابتدای شروع به کار خود ۱۲ میلیون دلار سرمایه جذب کنند.  لایم بایک در حال حاضر ۱۱ سرمایه‌گذار دارد که همگی در راند A سرمایه گذاری کرده‌اند. لایم‌بایک جزء معدود استارتاپ‌های اینترنت اشیاء است که در مدت کوتاهی این حجم از سرمایه را جذب کرده است.

چه جذابیتی باعث شده که ۱۱ سرمایه گذار در ابتدای کار یک استارتاپ با این حجم از سرمایه ریسک کنند؟

در روندهای سرمایه‌گذاری استارتاپ‌های تحت پوشش Startup bootcamp دیده می‌شود که یکی از حوزهای جذاب برای سرمایه‌گذارن جسور حوزه فینتک است و پس از آن توجهات به سمت اینترنت اشیاء گرایش دارد. حال اگر محصولی ارائه شود که ترکیبی از این دو باشد، بی شک جذابیت آن دوچندان خواهد بود.

در دورهمی سوم از کافه آیوتی [لینک] دو مهمان دعوت هستند. مهمان اول مدیر مالی گروه سرمایه گذاری رهنما است که به بررسی موضوع “پارادوکس انتظارات سرمایه گذار و توانمندی استارتاپها” می‌پردازد. مهمان دوم بنیانگذار استارتاپ باهمتا در حوزه فینتک است که تجربه موفق جذب سرمایه خود را به اشتراک می‌گذارد.

ارائه خدمات اشتراکی تحت یک محصول اینترنت اشیاء از جمله روندهای نوظهور در دنیای استارتاپی است که متناسب با جذابیت نوآوری آن می‌تواند نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. کمی تامل در محصول لایم بایک نشان می‌دهد که یک قفل مجهز به ردیاب GPS و یک اپلیکیشن بعنوان دارایی مشهود این استارتاپ محسوب می‌شود که این دو از پیچیدگی بالایی برخوردار نیستند. اما آنچه این استارتاپ را متمایز کرده در دارایی نامشهود آن یعنی خدمات تعریف شده در این بستر است که در آینده می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی برای این تیم و سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

جزئیات بیشتر مربوط به معرفی این محصول را در ویدئوی زیر دنبال کنید.

منبع: Lime Bike، Crunchbase، Startupbootcamp

پاسخ دهید