جنجال قفل هوشمند اِلیپس

استارتاپ,ویدئو

جف بزوس بنیان‌گذار آمازون میگه “محصولی را طراحی کن که مشتری فقط یکبار نخره، بلکه در هر مراجعه به محصول خریداری شده، مجددا از شما (سرویس) بخره”. بزوس این جمله طلایی را در محصول آمازون-دش و سایر محصولات سخت افزاری این شرکت اجرا کرد. محصولات اینترنت اشیاء هم از این قاعده مستثنی نیستند. بدیهیه که فروش یک محصول به انضمام خدمات باندل شده می‌تونه یک جریان درآمدی مستمر را برای شرکت به همراه داشته باشه.

استارتاپ لاتیس در زمینه اینترنت اشیاء فعالیت داره. این شرکت نوپا قفل هوشمندی را با عنوان Ellipse به بازار عرضه کرده که جنجال قابل توجهی به همراه داشته. قیمت این قفل ۱۹۹ دلار است! اما در عین حال جذب سرمایه خوبی در بین استارتاپ‌های اینترنت اشیاء داشته (این قفل همچنین با اسم Skylock نیز شهرت یافته).

سوالی که پیش میاد اینه که:

این استارتاپ اینترنت اشیاء چه معجزه‌ای کرده که موفق شده برای این قفل گرون‌قیمت بازار خوبی ایجاد کنه؟

قفل الیپس چیست؟

یک قفل آویز که با گوشی هوشمند از طریق بلوتوث باز میشه و قابلیت اتصال به اینترنت داره. این قفل خودشارژ است و از طریق سلول‌های برق خورشیدی تعبیه شده روی قفل به صورت خودکار شارژ میشه و نیازی به باتری نداره (تا اینجای کار علیرغم خصوصیات ویژه‌ای که در این محصول به کار رفته اما باز هم این استارتاپ جذابیت ویژه‌ای در بازار نداشته).

در این کلیپ با خصوصیات قفل هوشمند الیپس آشنا بشید

مزیت رقابتی استارتاپ لاتیس

این استارتاپ یه اپ توسعه داده که هر کدوم از کاربرای این قفل میتونه دوچرخه‌ش رو از طریق این اپ به دیگران اجاره بده! از طرف دیگه افرادی که تو شهر دنبال دوچرخه اجاره‌ای هستن نزدیکترین دوچرخه مجهز به این قفل رو روی نقشه پیدا میکنن و باز هم از طریق همین اپ مبلغ اجاره دوچرخه رو پرداخت میکنن و دسترسی پیدا میکنن تا با گوشی‌شون، قفل رو باز کنن و از دوچرخه استفاده کنن. مقدار استفاده از دوچرخه به اندازه مبلغ پول پرداختی و میزان ساعتی است که از قبل دوچرخه رو اجاره کردن.

اما مزیت رقابتی لاتیس به اینجا ختم نمیشه. این استارتاپ به کمک تعدادی از دزدان باهوش، انواع روش‌های دور زدن این سیستم به اشتراک گذاری دوچرخه را تست و برای هر یک راه حل ارائه کرده تا کاربران و مالکین دوچرخه با اطمینان خاطر از خدمات این استارتاپ استفاده کنن و بتونن درآمدزایی کنن.

در ادامه بخوانید:  نگاهی به 10 استارتاپ برتر اینترنت اشیاء

آوازه لاتیس به نشریاتی مانند نیویورک تایمز نیز رسیده و این روزنامه از تعبیر “اولین سیستم به اشتراک گذاری دوچرخه” برای معرفی استارتاپ لاتیس استفاده کرده.

ممکنه این سوال برای شما هم پیش بیاد که “آیا قبل از این، جای دیگه‌ای سیستم به اشتراک گذاری دوچرخه وجود نداشته؟”

اگه شما نمونه‌های دیگه‌ای سراغ دارید که مبتنی بر آن، مردم و افراد عادی دوچرخه خود را با افراد غریبه به اشتراک گذاشتن و از این طریق درآمدزایی داشتن، از طریق کامنت در پایین همین مطلب معرفی کنید.

لاتیس تا امروز چقدر سرمایه جذب کرده؟

لاتیس از سال ۲۰۱۳ در سانفرانسیسکو تاسیس شده و در سه مرحله جذب سرمایه داشته.

  • ۶۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۴
  • ۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶
  • ۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷

بنیان گذار لاتیس آقای Jack Al-kahwati است.

منبع: Latiss, crunchbase


اگه علاقه دارید با نمونه‌های منتخب استارتاپ‌های اینترنت اشیاء آشنا بشید، دیتابیس ۹۹ استارتاپ اینترنت اشیاء را دنبال کنید.

99000 تومان – خرید


پاسخ دهید