رقابتی داغ‌تر از روزهای گرم آخر تیر

اخبار

گزارش نخستین دوره هکاتون اینترنت اشیاء

ساعت ۱۶:۴۵ عصر روز چهارشنبه سی ام تیر ماه ۹۵، وقتی تیم‌ها در سالن اجتماعات ملاصدرا (دانشکده برق علم و صنعت) در حال شنیدن برنامه‌های افتتاحیه دور اول IOT CUP (هکاتون اینترنت اشیاء) بودند، رفتاری مانند لحظه قبل از شروع فرمول یک را داشتند؛ منتظر روشن شدن چراغ آخر بودند تا با یک Take off خشن به سرعت Develop را شروع کنند. در مراسم افتتاحیه که کلیات برنامه سه روز هکاتون، آموزش متد Pitch و همچنین چارچوب داوری ارائه گردید، صبر شرکت‌کنندگان به سر رسیده بود و برای استقرار در سایت مسابقه لحظه‌شماری می‌کردند.

رقابت به صورت شبانه‌روزی تا عصر روز جمعه ساعت ۱۵:۰۰ ادامه داشت، تا جایی که برخی از تیم‌ها برای مدیریت وقت استراحت شبانه، با شیفت‌بندی زمان بین اعضای تیم خود، به نوبت سر میز کار مستقر شده و به کار توسعه ادامه می‌دادند. انگیزه تیم‌ها برای برنده شدن در حدی بود که حس حضور در یک رویداد فوق حرفه‌ای در سطح بین المللی تداعی می‌شد. این حس توسط اغلب مربیان و حتی مدیران شرکت‌هایی که برای بازدید به سایت مسابقه آمده بودند اذعان شد.

برنده شدن تنها انگیزه این شرکت‌کنندگان نبود، بلکه حضور در میان سایر تیم‌ها و یادگیری از تجاب دیگران، آشنایی با فضای حاکم بر یک رویداد فنی-کارآفرینی مبتنی بر بازار و مانند آن از دیگر عواملی بود که باعث شد تعداد سی و دو تیم (۱۲۵ نفر) در اولین دوره از مسابقات IOT CUP شرکت کنند.

۲۰ نفر مربی در روزهای دوم و سوم هکاتون، تیم‌های شرکت کننده را همراهی کردند. روز سوم با پایان مدت زمان رقابت، بر اساس مرحله اول داوری تعداد ۱۵ تیم از ۳۲ تیم به برنامه Pitch Fest راه یافتند تا محصول خود را به دو گروه اصلی داوران و سرمایه‌گذاران که مخاطب این برنامه بودند ارائه کنند. در نهایت طبق جدول امتیازات داوران و همچنین جلسه مشورتی ایشان، سه تیم اول تا سوم انتخاب و معرفی شدند که عبارتند از:

  • تیم اول: Smart Miror با محصول آینه هوشمند
  • تیم دوم: Boks با محصول سیستم تبلیغات هوشمند دیجیتال
  • تیم سوم: Techro با محصول سیستم مدیریت بهینه مصرف آب

بخش پایانی IOT CUP شامل مراسم اعطای جوایز بود که هیجان خاص خود را داشت. ۲۰ میلیون، ۱۰ میلیون و ۵ میلیون تومان جوایز نقدی دور اول بود که توسط شرکت روشنا بعنوان حامی اصلی تامین و به تیم‌های اول تا سوم اعطا شد.

logo roshana nahaee

در این بخش از برنامه، مهندس فرزین فردیس با بیان نکاتی درخصوص اهمیت مدل کسب و کار در طراحی و توسعه محصول، مروری دوباره به شاخص‌های داوری این رویداد کرد. طبق اعلام رسمی سایت IOT CUP شاخص کسب‌وکار با ضریب ۳، شاخص سخت‌افزار با ضریب ۲ و شاخص نرم‌افزار با ضریب ۱ به ترتیب از اهمیت بیشتر به کمتر برخوردار بودند.

دور اول هکاتون اینترنت اشیاء با عکس یادگاری شرکت‌کنندگان پایان یافت. هر چند که این رویداد صرفا به ایام سه روزه برگزاری آن محدود نمی‌شود و برنامه‌های مشخصی برای ارتباط با تیم‌ها و ادامه کار تیم‌ها طراحی شده است که به تدریج اعلام خواهد شد.

علاوه بر جوایز نقدی سایر مزایایی که از قبل در سایت www.iotcup.ir در بخش جوایز معرفی شده بود، در دستور کار قرار دارد و طبق برنامه اجرا می‌گردد. معرفی تیم‌های منتخب از نگاه سرمایه‌گذاران یکی از این موارد است که تا کنون سه مورد از شرکت‌های سرمایه‌گذار مدعو در برنامه درخواست اطلاعات مورد نیاز برای برقراری ارتباط با تیم‌ها را داشته‌اند. معرفی تیم‌ها به شتابدهنده‌ها از دیگر خدمات این رویداد است که بر اساس مذاکرات صورت گرفته قبلی با برخی شتابندهنده‌ها، اطلاعات تیم‌ها در اختیار این مراکز قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه سطح فنی و محصول اغلب تیم‌ها از تراز مناسبی برخوردار بود در نتیجه اغلب تیم‌های شرکت‌کننده به شش شتابدهنده کشور معرفی خواهند شد.

ارائه گواهینامه دیجیتال رتبه‌بندی تیم‌ها با کد رهگیری (راستی‌آزمایی) از دیگر خدمات IOT CUP است که به تک تک اعضای هر تیم ارسال می‌گردد.

برای مشاهده گزارش تصویری کامل IOT CUP صفحه اینستاگرام Startup IoT این رویداد را دنبال کنید (عکسهای این صفحه در حال بروزرسانی است).

Startup IoT بعنوان برگزارکننده اصلی IOT CUP، ضمن تقدیر و تشکر از کلیه عواملی که به هر نحوی در برگزاری و حمایت از دور اول هکاتون اینترنت اشیاء مشارکت داشتند، اعلام می‌دارد که این مسابقات به صورت سریالی و سالانه برگزار خواهد شد. زمان و شهر برگزاری دور دوم متعاقبا اعلام می‌گردد.

گزارش تکمیلی دور اول با جزئیات بیشتر و همچنین ویدئو رپورتاژ این رویداد متعاقبا از طریق وبسایت www.iotblog.ir منتشر می‌گردد.

تیم اول:

تیم دوم:

تیم سوم:


برای انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی و موبایلی از هشتگ اختصاصی IOT CUP استفاده کنید:

#iotcup

پاسخ دهید