علی‌بابا هم سراغ ماشین متصل رفت!

فناوری

شاید تصورش هم غیر قابل باور باشد که یک خرده‌فروش اینترنتی (علی بابا) به سراغ صنعت ماشین متصل برود! در واقع تغییرات بنیادین اینترنت اشیاء در فضای کسب و کار آینده متفاوتی برای بسیاری از شرکت‌ها رقم می‌زند.

آقای جک ما بنیان‌گذار علی بابا به این فکر افتاده است که در گام بعدی کارآفرینی ساختار شکن خود به سراغ ماشین متصل برود! استراتژی گروه علی بابا در مواجهه با روند اینترنت اشیاء، بازار ماشین متصل را هدف گرفته است.

گروه علی بابا پس از دو سال تحقیق و توسعه در همکاری جدید خود با شرکت خودروسازی SAIC (تولید کننده خودروی MG) اقدام به تولید اولین سیستم عامل ماشین متصل کرده است. این حرکت عجیب جک ما حکایت از نقشه هوشمندانه وی برای بازارهای خوش آتیه حاصل از این محصول جدید و سلطه وی به ماشین‌های آینده دارد.

در این ویدئو آقای جک ما با چند تن از مدیران گروه علی بابا در حال آزمایش اولین خودروی مجهز به سیستم عامل تولید شده توسط علی بابا هستند. نام این سیستم عامل YunOS است.

با توجه به اینکه این خودرو مجهز به سیستم عامل است بر این اساس، این خودرو در عین حال که یک وسیله نقلیه است، مادامی که راننده از آن استفاده می‌کند بعنوان ID راننده نیز محسوب می‌گردد. بعنوان مثال در فرآیندهایی مانند پمپ بنزین، پارکینگ و … که نیازمند عملیات پرداخت است، با استفاده از مکانیز Car Pay عملیات پرداخت توسط حساب اعتباری ماشین (که به حساب اعتباری راننده متصل است) انجام می‌شود.

جک‌ما با این رویکرد استراتژیک، مغز ماشین متصل را هدف گرفته است. وی در نوآوری‌های پیشین خود نیز غوغای خبری ویژه‌ای راه انداخته است. بعنوان مثال تاسیس اولین بانک آنلاین جهان یکی از این اقدامات است. تاثیرات اقتصادی این کارآفرین در سال‌های اخیر باعث شد تا فروم جهانی اقتصاد، از وی بعنوان یکی از میهمانان ویژه این اجلاس در سال ۲۰۱۷ دعوت بعمل آورد و بررسی روند تاثیرات کارآفرینی وی در اقتصاد جهانی بپردازد.

در ادامه بخوانید:  تاثیر اینترنت اشیاء بر مدلهای کسب وکار

منبع: YunOS, Economic World Forum


در رویداد آیوتی استارز، در کنار استارتاپ‌های اینترنت اشیاء، با تیم‌های ایرانی فعال در زمینه ماشین متصل نیز آشنا شوید.

پاسخ دهید