فرار اینتل از بازار کامپیوتر به اینترنت اشیا

یادداشت

یک هفته پیش (۳۰ نوامبر ۲۰۱۷) گزارش تحلیل مالی شرکت اینتل در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. به گفته بیزینس اینسایدر اینتل در حال چرخش از کسب و کار سنتی خود به بازار جدید اینترنت اشیا است.

در گزارش مالی اینتل ۵ گروه کسب و کار آمده است که جریان درآمدی سال ۲۰۱۷ اینتل نیز بر همین اساس تقسیم شده است. گروه اینترنت اشیا در فصل سوم امسال مبلغ ۸۴۹ میلیون دلار کسب درآمد داشته که نسبت به فصل سوم در سال گذشته ۲۳% رشد کرده است. همچنین این گروه در بین سایر گروههای درآمدی اینتل توانسته بر اساس شاخص نرخ رشد درآمدی، مقام دوم را به خود اختصاص دهد.

مبلغ ۶۸۰ میلیون دلار از درآمد اینترنت اشیا اینتل درفصل سوم سال مربوط به فروش سخت افزار بوده. در این بین اینتل علاوه بر خام فروشی سخت‌افزار، در لایه سرویس نیز وارد شده است. به نحوی که در برخی صنایع از جمله خرده‌فروشی به ارائه و پیاده‌سازی راهکار (solution) نیز پرداخته است. به تعبیر دیگر اینتل به بهانه ارائه خدمات طراحی و پیاده‌سازی راهکارهای ارائه سرویس، توانسته سهم قابل توجهی از فروش سخت افزار را نیز برای خود رقم بزند.

هرچند درآمد فوق از نظر مقیاس سهم کوچکی از کل درآمد اینتل را تشکیل می‌دهد اما نکته قابل توجه، موفقیت این گروه کسب و کار در شاخص «نرخ رشد درآمد» است که بواسطه ورود به بازار Solution provider بدست آمده است.

در ادامه بخوانید:  مقایسه چهار کلیدواژه اینترنت اشیا

 

تحلیل فوق به این بهانه نگاشته شده تا الگویی برای ادغام عمودی بین شرکت‌های بزرگ با استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا در ایران باشد. چرا که پذیرش استارتاپ‌ها توسط شرکت‌های بزرگ و بخصوص پیشگام بعنوان یک استراتژی جدید در راستای چرخش Pivot و نوسازی این شرکت‌ها به شمار می‌آید. نگاهی به کتاب جدید آقای اریک ریز (The startup way) و پروژه نوسازی شرکت GE با مدل شاهدی بر این مدعاست.

گزارش مالی اینتل به تفکیک گروه اینترنت اشیا در ادامه آمده است، دانلود کنید.

دانلود “گزارش مالی اینتل” Intel2017RevRep.pdf – Downloaded 6 times – 90 KB

منبع:

بیزینس اینسایدر، اینتل

پاسخ دهید