NATS-راهکاری برای تبادل پیام اینترنت اشیاء

فناوری

ارسال و دریافت پیام در یک اکوسیستم اینترنت اشیاء را می‌توان  قلب آن نامید. بنابراین اگر بدنبال پیاده سازی سیستم خود هستید حتما به آن فکر کرده‌اید. همانطور که در پست قبلی در این خصوص توضیحاتی داده شد، پروتکل‌های زیادی برای تبادل پیام وجود دارند که از آن میان MQTT معروفترین آنهاست. پیاده سازی یک سیستم تبادل پیام برپایه پروتکل های مختلف کاری زمانبر است و اگر سرعت و دقت و قابلیت اتکای آن برای شما بسیار مهم باشد کاری سخت و طولانی نیز خواهد بود.

چاره کار استفاده از پلتفرمهای آماده برای اینکار است. خب طبیعی است که در دنیای نرم افزاری متن باز گزینه‌های زیادی رو در روی شما قرار دارد، گزینه هایی که بعضا توسط شرکتهای بزرگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال RabbitMQ یکی از آنهاست.  از این سیستم برای هر نوع تبادل پیامی می‌شود استفاده کرد. با این حال دنیای اینترنت اشیاء قوانین خاص خودش را دارد و طبیعتا نیاز به سیستمی که محدودیت ها و نیازهای آن را در نظر گرفته باشد بسیار احساس می‌شود. این درست همانجایی است که NATS می‌درخشد. این سیستم تبادل پیام دارای توانمندی های خاصی است که آن را گزینه مطلوبی برای استفاده در اکوسیستم اینترنت اشیاء می‌کند. نتس:

  • متن باز است و برای اینترنت اشیاء و میکرو سرویس ها طراحی شده است.
  • بسیار ساده و سبک است. نسخه داکر آن حدود ۷ مگابایت فضا نیاز دارد و نسخه های کاربری آن چیزی حدود چند کلیوبایت. شکل زیر مقایسه سرعت و تاخیر نتس را  در مقایسه با برخی از معروف ترین راهکارها نشان می دهد.
در ادامه بخوانید:  روزی می‌رسد که اپراتورها استارترکیت می‌فروشند

  • نسخه های کاربری مختلف برای زبان‌های برنامه نویسی مختلف دارد. نسخه آردوئینو را از اینجا بردارید.

در حال حاظر پروژه های مختلفی در حوزه اینترنت اشیاء با استفاده از نتس پیاده سازی شده است که نمونه آن را می‌توانید در اینجا بخوانید.

لازم به ذکر است در حال حاظر شرکتهای زیادی نظیر اریسکون، زیمنس، هواووی، وی ام ویر و اچ تی سی از این راهکار استفاده می کنند.

منبع: nats.io

مهدی حسینی مقدم

پژوهشگر و مدیر فناوری اطلاعات، یک دانشجوی مادام العمر و صد البته یک دوستدار تکنولوژی

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

پاسخ دهید